Ekonomi

BoC faiz indiriminin ardından 2Y24’te daha fazlası gelebilir

Investing.com — Çarşamba günü Kanada Merkez Bankası (BoC) faiz oranlarını 25 baz puan düşürdü. Kanada doları üzerindeki etki, ING analistlerinin duyurudan önce piyasanın 20 baz puanlık bir indirim beklentisine bağladığı gibi, minimal ve kısa süreli oldu. BoC’nin verilere bağlı yaklaşımını vurgulaması ve kalıcı enflasyon risklerini kabul etmesi, döviz üzerindeki sınırlı etkiye katkıda bulunmuş olabilir.

ING, piyasanın 50 baz puanlık indirim beklentisine kıyasla daha güvercin bir duruş sergileyen BoC’nin 2024 yılının ikinci yarısında 75 baz puanlık bir indirim daha yapacağını öngörüyor. Kanada doları eğrisinde daha güvercin bir kayma potansiyeli, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl ikiden fazla faiz indirimi yapmayacağı yönündeki tahminlerle yumuşatılıyor. Piyasa konsensüsü, BoC’nin Fed ile faiz oranı farkını önemli ölçüde artırma konusunda temkinli olduğunu gösteriyor.

Ancak analistler, Fed’in daha fazla gevşeme olasılığının ve BoC’nin bağımsız hareket etme isteğinin her ikisinin de piyasalar tarafından hafife alındığına inanıyor. BoC Başkanı Tiff Macklem, Temmuz ayında faiz indirimi olasılığını göz ardı etmedi ve kararların “her seferinde bir toplantı” yapılacağını belirtti. Enflasyondaki düşüş daha erken bir faiz indirimine neden olabilir, ancak bir sonraki indirim için Eylül ayı daha olası görülüyor.

G10 içindeki emtia para birimleri bağlamında Kanada doları en az cazip seçenek olarak algılanıyor. Norveç kronu (NOK), Avustralya doları (AUD) ve Yeni Zelanda doları (NZD) gibi para birimleri şahin merkez bankası duruşlarından faydalanıyor, daha değersiz görülüyor ve ABD faiz oranlarının bu yaz düşmesi halinde daha hızlı toparlanması bekleniyor.

USD/CAD döviz kuru ile ilgili olarak, firmanın Federal Rezerv için yaptığı projeksiyon, ABD dolarının yaz aylarında diğer para birimleri karşısında düşük performans gösterme potansiyeline işaret ediyor ve bu da USD/CAD’nin 2024’ün ikinci yarısında 1,35’in altına düşebileceği hipotezini destekliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu