Ekonomi

Reuters tahminini açıkladı! TCMB politika faizini ne kadar artıracak?

Son iki yılda TL’de sert düşüşe ve enflasyonda hızlı yükselişe neden olan düşük faiz politikası çerçevesinde TCMB, faiz oranlarını kademeli olarak 1000 baz puan indirerek 50 baz puan indirerek %8,5’e indirdi. Şubat ayındaki depremlerin ardından toparlanmayı desteklemek.

Erdoğan’ın yeniden siyasete atılmasının ardından sürdürülemez eleştirilerin odağı haline gelen ekonomik adımların ardından olağan siyasete dönüşün işareti olarak Hazine Bakanı Mehmet Şimşek ve uluslararası finans deneyimine sahip Hafize Gaye Erkan’ın TCMB başkanlığına atanması. cumhurbaşkanı olarak seçilmesi.

Reuters’in anketine 15 kurum katıldı

Reuters anketine katılan 15 kurumun tamamı politika faizinde artış öngördü. Medyan bir haftalık repo faizinin 1.150 baz puan artırılarak %20’ye çıkarılması beklenirken, tahminler %12,5 ile %30 arasında değişiyor.

22 Haziran’daki PPK kararı, kamu kontrollü yapıdan daha liberal politikalara geçişte önemli bir adım olarak görüldüğü için piyasa için çok değerli. Şimşek veya Erkan, beklenen faiz artırımlarının boyutuna ilişkin bir açıklama yapmadığı için piyasanın faiz artırım iddiaları da geniş bir bantta.

Faiz artışı tek seferde mi yapılacak?

Ekonomistler, faiz artışının birden mi yoksa zamana yayılarak mı yapılacağını anlamak için PPK metnindeki değişikliklere de odaklanacak.

Öngörülen faiz artışı, Mart 2021’den bu yana politika faiziyle birlikte atılan ilk sıkılaştırma adımı olacak. Araştırmada yıl sonu politika faizinin seviyesiyle ilgili soruya yanıt veren ekonomistlerin ortancası %30 oldu. Talepler %18 ile %35 arasında ortadadır.

Faiz artırım varsayımları 900 baz puan civarındaydı

TCMB’nin reel ve finansal sektör tahminlerini derlediği piyasa katılımcıları anketinde faiz artırım tahmini yaklaşık 900 baz puan oldu.

Faiz artırımına ilişkin bir diğer endişe de düşük faiz oranıyla tanınan Erdoğan’ın karara nasıl tepki vereceği oldu. Erdoğan bu hafta faiz artışını kabul ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu