Ekonomi

Bakan Özhaseki’den kalıcı konut açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerde inşaat sürecini hızlandırmak için üzerinde çalıştıkları yeni formülleri hatırlatarak, “Bu formülleri Malatya, Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta dile getireceğiz. , ortaya çıkabilecek sorunları tartışacağız. Çözümleri burada tespit edip sunacağız. Yeni tekliflerimizi büyük ihtimalle en geç bir hafta içinde milletimize ileteceğiz.” söz konusu.

Bakan Özhaseki, göreve başladıktan sonra önceliği deprem bölgesine vererek yoğun bir şekilde çalışmalarına başladı. Son olarak depremden etkilenen illerden Adıyaman’ın yapım ve restorasyon çalışmalarını takip eden Bakan Özhaseki, depremden etkilenen illerden Malatya’ya ve ardından Kahramanmaraş’a gitti. Bakan Özhaseki, incelemelerine yarın Hatay’da devam edecek.

Malatya Havalimanı’nda çiçeklerle karşılanan Bakan Mehmet Özhaseki, ardından Malatya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Yoğun ilgi gören Bakan Özhaseki, Cuma namazının ardından Emlak Konut Kesintisiz İşyeri’ni ziyaret ederek esnaflarla sohbet etti.

“BU MİLLET BÖYLE BİR FELAKET ALTINDA YÜKSELİR, KİMSE MERAK ETMEYİN”

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde açıklama yapan Bakan Özhaseki, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin yüzyılın değil bin yılın felaketi olduğunu vurgulayarak, “Evet bin yılın felaketi. Çünkü bu topraklar üzerinde kurduğumuz medeniyetimizin başına gelebilecek en büyük felaketle karşı karşıya kaldık. 11 ili ilgilendirdiği halde onlarca ilçemiz, yüzlerce köyümüz sıkıntıya girdi. Binlerce vatandaşımız mağdur oldu. 50 bin canımızı bu ortaya gömdük. Nitekim bu kayıpların giderilmesi noktasında devlet büyük bir mali yük ile karşı karşıya kalmıştır. Ama çok şükür ki biz büyük bir milletiz. Bu millet böyle bir felaketin altında ayağa kalkar. Kimse paniğe kapılmasın.” söz konusu.

“800 AK PARTİ BELEDİYESİNİ EN YAKIN YERLERE YÖNLENDİRDİK”

Türk devleti ve milletinin depremler sırasında inanılmaz bir gayret sarf ettiğini belirten Bakan Özhaseki, “Depremin olduğu ilk günlerde gelen muhataplarımızın hepsi bize dönüp dediler ki; ‘Bu depremin yüzde onu, yirmisi ülkemizde olsaydı, kaldıramazdık. Gerçekten bu millet büyük bir milletti. Biz de gördük. dediler. Elbette bununla gurur duyuyoruz. Sarsıntının ilk saatlerinde Cumhurbaşkanımız saat dört buçuktan beri ayakta. Çünkü yaptığımız toplantıda depremden 1-2 dakika sonra haber aldığını belirterek neler yaptığını anlattı ve o saatten bu yana hangi faaliyetleri yaptığımızı açıklamamızı istedi. tüm arkadaşlarımız. Bakanlarımız bölgeye atandı. Bakan Yardımcılarımız, Valilerimiz, Kaymakamlarımız bu bölgede çalışabilecek herkesi atadı. Ben ise o dönemde genel başkan yardımcısıydım. 800 AK Partili belediyeyi kendilerine en yakın yerlere yönlendirerek, önce o bölgede arama kurtarma faaliyetlerine katılmalarını sağladık. Sonra tabii nafaka gibi bir grup ihtiyacı karşılama noktasındaydı.” şeklinde konuştu.

“311 BİN KONUTLU REZERV ALANINDA PLANLAMAMIZ BİTTİ”

Bakan Özhaseki, deprem bölgesindeki yaraların sarılması için her şeyin yapılacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Aslında insanların yerleşeceği konutların yapılması konusu gündeme geldi. Çok şükür hızlı davrandık. Bundan sonra da hızlı davranmaya devam edeceğiz. Bundan sonra da yaraları sarmaya devam edeceğiz. Herkes emin olmalı ki bizim devletimiz ve büyük bir devletimiz. Biz büyük bir milletiz. Çok şükür bu zararı atlattık. Biz bu yaraları yalıyoruz. Kimse devlet bana ulaşmadı, devlet benim ihtiyacımı karşılamadı, devlet beni görmedi diyemezdi. Bundan emin ol. Hala bir çalışma süreci var. Bunu hızlı bir şekilde atlatmaya çalışıyoruz. Bir yandan biz bakanlık olarak rezerv alanlara konut yapıyoruz ve yüz yetmiş bin civarında binlerce konutun inşaatına başlandı. Ufak tefek teslimler de oluyor ama Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi 311 bin konutluk rezerv alanında planlarımız bitti. Çoğu ihale edildi. Bunlar ortaya çıkacak ve bir yıl içinde teslim edilecek. Hak sahipliğini fiilen belirleyen heyetlerin bize verdiği listeleri önümüzdeki günlerde kura çekerek yerlerine teslim edeceğiz.” dedi.

“YENİ ÖNERİLERİMİZLE MİLLETİMİZE KESİNLİKLE AKTARACAĞIZ”

Deprem bölgesinde bazı yeni formüllerin hayata geçirileceğini ifade eden Bakan Özhaseki, “Bunun dışında kentlerdeki yaşamı canlandırmak amacıyla dönüşüm sorununu da gündeme getirerek, oradaki yerel hareketliliği ön plana çıkarıyoruz. özellikle şehir merkezlerinde bir an önce eski canlılığa kavuşmak için. Bunun dışında bazı farklı formüller de getireceğiz. Bugün burada Malatya’da ilgili sektör temsilcileri olan arkadaşlarımızla bu konuları ele alacağız. Bir sonuçla bitireceğiz. Neticede biz de çalışmalarımızı yaptık ve Bakanlar Kurulu’nda Sayın Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bakan arkadaşlarımızın hepsi evet bu konuda uygun formüller var dediler. Bundan sonra Malatya, Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş yörelerimizde de düşündüğümüz bu formülleri dile getireceğiz. Burada ortaya çıkabilecek sorunları belirleyeceğiz ve analizlerini sunacağız. En geç bir hafta içinde büyük ihtimalle yeni tekliflerimizle milletimize ulaştıracağız.” söz konusu.

“ARTIK SONRA BU KONUDA YENİ DÜZENLEMELER YAPACAĞIZ”

“Rabbim böyle bir musibet vermesin. Tanrı hepimizi korusun. Bu milleti korumak için dua ediyoruz ama biliyoruz ki; Tevekkül Müslümanın işidir, güzeldir, hoştur ama tevekkül tedbirsiz olmaz.” Bakan Özhaseki konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Bundan sonra gerekirse tedbir anlamında yeni düzenlemeler de yapacağız. Yeni yasalar da çıkaracağız. 99 depremi büyük bir ders oldu. Ondan sonra yapılan kanunlara uygun olarak kaldırılan birçok binanın zarar görmediğini gördük. Bir bina 99’dan sonra çıkardığımız yasalara, özellikle de hükümete uygun yapıldıysa, usulüne uygun yapıldıysa, teçhizat seçiminde kaza olmadıysa emin olun hiçbir binaya bir şey olmasın. Ancak bunlar takip edilmezse, teçhizattan mahrum bırakılırsa veya kirişlerde otururken farklı kullanımlar için kesikler yapılırsa veya örneğin çalışmalar yapılırsa, doğal olarak bir felaketle karşı karşıya kalırız. . Dolayısıyla önümüzdeki günlerde ders kabul ederek bu çalışmayı daha sıkı sürdüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu