Haber

Putin: Saldırının kimin eliyle gerçekleştirildiğini biliyoruz ilgi odağımızda azmettirenler var

Rusya lideri Vladimir Putin, Crocus City Hall konser salonundaki kanlı terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi, yaralılara acil şifa dileklerini iletti.

Putin “Crocus City Hall konser terör saldırısını kimin eliyle gerçekleştirdiğini biliyoruz, ilgi odağımızda ise azmettirenler var” açıklamasında bulundu.

Terör saldırısının mağdurlarına yardım eden herkese teşekkürlerini ileten Putin, saldırının ardından Rus toplumunun gerçek bir dayanışma, uyum ve karşılıklı destek örneğini ortaya koyduğunun altını çizdi.

Rus lider, terör saldırısını planlayanların toplumda panik ve nifak tohumları ekmeyi umduklarını ancak birlik ve direniş kararlılığı ile karşılaştıklarını vurguladı.

‘Bunu yapanın IŞİD olduğuna herkesi ikna etmeye çalışıyor’

ABD’nin çeşitli kanallar üzerinden Crocus City Hall konser salonundaki kanlı terör saldırısında Kiev’in hiçbir izi bulunmadığına, bunu yapanın IŞİD olduğuna herkesi ikna etmeye çalıştığına dikkat çeken Putin, Rusya’ya darbe indirmek isteyenlerin gerçekten radikal İslamcıların mı olduğuna ilişkin bir dizi sorunun yanıtının aranması gerektiğinin altını çizdi.

Crocus City Hall’da işlenen korkunç suçun bir göz korkutma eylemi olduğunun kesinlikle açık bir şekilde anlaşıldığını vurgulayan Putin, bu eylemden kimin çıkar sağladığı sorusunun ortaya çıktığını ifade etti.

Rus lider, Crocus City Hall’daki terör saldırısını 2014’ten bu yana Kiev’deki neo-Nazi rejiminin eliyle Rusya’ya karşı savaşanların bir dizi girişiminden oluşan zincirin bir halkası olarak nitelendirdi.

Putin’e göre Rus Silahlı Kuvvetleri, tüm cephede inisiyatifi elinde tutuyor, Ukrayna ordusunun ‘karşı taarruzu’ başarısız oldu, Kiev kendisi için para tahsis ettirmekle uğraşıyor, rejimi destekleyenler ise terörün suç ortağı olmak istemiyor, ancak birçok soru işareti var.

Putin, teröristlerin saldırıdan sonra neden Ukrayna’ya gitmeye çalıştığı ve orada kendilerini kimin beklediği sorusunun yanıtlanması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Bastrıkin: Terör saldırısında 139 kişi hayatını kaybetti

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin, Vladimir Putin’e raporunda yapılan soruşturmanın Crocus City Hall’daki terör saldırısının planlı bir eylem olduğunu gösterdiğini, saldırı sonucu 139 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Bastrıkin’in saldırıya ilişkin soruşturma hakkında Putin’e sunduğu rapordan öne çıkanlar:

Saldırı sonucu açılan ateş sonucu 40, yangın sonucu 45 kişi dahil olmak üzere 139 kişi hayatını kaybetti;
Olayların kronolojisinin tamamı belirlendi; Teröristler Crocus City Hall’a 19.58’de girdi, binayı 20.11’de terk etti, olay yerinde 2 adet AK-74 (otomatik tüfek), 500’den fazla mermi, 28 şarjör ve benzin kalıntılı şişeler bulundu;
Tutuklanan 3 suç ortağı militanlara daire ve otomobil sağladı, ayrıca para da taşıdı;
Terör saldırısı titiz bir şekilde planlandı ve hazırlandı; tüm sanıklar sorgu sırasında ve mahkemede terör saldırısı hazırlamaktan dolayı suçlarını kabul etti;
Tüm yangın koruma sistemlerinin içeriği inceleniyor, güvenlik gerekliliklerinin ihlal edilip edilmediği açıklığa kavuşturuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu