Haber

Nobel ödüllü psikolog Daniel Kahneman yaşamını yitirdi

İsrail doğumlu Amerikalı yazar ve psikolog Daniel Kahneman’ın yaşamını yitirdiği açıklandı.

90 yaşında yaşamını yitiren Kahneman’ın ölüm haberini üvey kızı Deborah Treisman duyurdu. 27 Mart’ta hayata gözlerini yuman Kahneman’ın ölüm nedeni ya da nerede yaşamını yitirdiğine dair ise bir açıklama yapmadı.

Kahneman’ın araştırmaları, Adam Smith döneminden beri kişisel çıkarları doğrultusunda hareket eden rasyonel bir varlık olarak kabul edilen “homo economicus” kavramını çürütmesiyle tanınıyordu.

Kahneman bunun yerine, insanların genellikle kendi çıkarlarına ters düşen yanlış kararlara yol açan entelektüel kestirme yollara güvendiklerini keşfetti.

2002’DE NOBEL KAZANDI

Kahneman, 2002 yılında “özellikle belirsizlik altında insan muhakemesi ve karar verme ile ilgili olarak psikolojik araştırmalardan elde edilen içgörülerin ekonomi bilimine entegre edilmesi” konusundaki çalışmaları nedeniyle o yılki Nobel Ekonomi Bilimleri Ödülü’nü kazanarak adını duyurmuştu.

Kahneman’ın yargı psikolojisi üzerine yaptığı araştırmalar, insanların genellikle önemli miktarda analiz içermeyen kararlar aldıklarını, bunun yerine içgüdülerine dayanarak bir hareket tarzı izlediklerini gösterdi.

Genellikle uzun süredir birlikte çalıştığı Amos Tversky ile birlikte geliştirdiği çalışmaları, 2011 yılında yayınlanan Thinking, Fast and Slow adlı çok satan kitabının temelini oluşturdu. Çalışma, düşünmeyi iki sisteme ayırıyordu – birincisi daha hızlı ve duygusal, ikincisi ise daha mantıksal.

Kahneman, duygusal uyarılmayı ölçmek için genellikle gözbebeği boyutundaki değişiklikleri ölçen deneyler yoluyla, insanların genellikle duygusal bir bakış açısını benimsediğini ve bunun da önemli önyargıların oluşmasına yol açtığını göstermeyi başardı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu