Teknoloji

Güneş’te tüm zamanların en büyük 17. patlaması meydana geldi, NASA uyardı

Son 7 yılın en büyük Güneş patlamasının dün meydana geldiği açıklandı.

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’ne (NOAA) bağlı Uzay Hava Tahmin Merkezi, mevcut Güneş patlama döngüsünün en büyük patlamasının dün yaşandığını duyurdu.

Merkezin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, patlamanın tüm zamanlarda kaydedilen en büyük 17. Güneş patlaması olduğu bilgisine yer verildi. Ayrıca X sınıfı olarak nitelendirilen güçlü patlama dolayısıyla bazı radyo vericilerinin ve benzeri teknik ekipmanların etkilenebileceği ifade edildi.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde ise, patlamanın ABD yerel saatiyle öğlen 13.00 sularında meydana geldiği ve Dünya’yı kayda değer ölçüde etkilemediği belirtildi.

X8.7 seviyesinde olduğu belirtilen patlamanın, bu sınıftaki en şiddetli patlamalardan biri olduğuna dikkat çekilen haberlerde, bunun, 2017 yılından bu yana tespit edilen en büyük patlama olduğunun altı çizildi.

Güneş patlamaları A sınıfından X sınıfına kadar sınıflandırılıyor ve her bir sınıf kendi içinde 1’den 9’a kadar ölçeklendiriliyor.

NASA: GPS VE İLETİŞİM SİNYALLERİNE DİKKAT

NASA ise Güneş Dinamikleri Gözlemevi’nin (Solar Dynamics Observatory) patlamanın bir görüntüsünü yakaladığını açıkladı. Güneş patlamalarının güçlü radyasyon yaydığını ancak insanları fiziksel olarak etkilemeyeceğini duyuran NASA, GPS ve iletişim sinyallerinin bozulabileceği uyarısı yaptı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu