Haber

CIA Direktörü, Rus mevkidaşıyla Ankara toplantısının ardından Kiev’de Zelenskiy ile görüştü

Washington Post’un haberine göre ABD Başkanı Joe Biden’ın sık sık Rusya ve Ukrayna önderleriyle görüşmek üzere görevlendirdiği CIA Yöneticisi William Burns, dün Kiev’de Ukrayna Devlet Bakanı Vladimir Zelenskiy’nin yanısıra Ukraynalı istihbaratçılarla biraraya geldi. Gazeteye isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan bir ABD’li yetkili, Burns’ün Kiev temaslarında pazartesi günü Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Lideri Sergey Narışkin’e ilettiği ‘Ukrayna’da nükleer silah kullanılmaması’ uyarısını ele aldığını söyledi.

ABD’li yetkiliye göre ‘ABD’nin Rus saldırganlığına karşı mücadelesinde Ukrayna’ya takviye sağlama taahhüdünü pekiştiren’ CIA Direktörü, Rusya’nın Kiev’e füze attığı sırasında güvenli şekilde ABD Büyükelçiliği’nde bulunuyordu.

‘Burns ziyaret ederken kasten füze atıldığına dair belirti yok’

‘Rusya’nın füze akınlarının taammüden Burns’ün ziyaretiyle aynı zamana denk getirildiğine dair hiçbir belirti olmadığı’ kaydedilen haberde, “Seyahat planlarını geleneksel olarak gizli tutan CIA Direktörü’nün Rus yetkililerle görüşmelerinin Rus basınına sızmasının adet haline gelmesi uyarınca Ankara görüşmesini ilk duyuran da Rus medyası oldu” denildi.

Geçmişte tecrübeli bir diplomat ve ABD’nin eski Moskova Büyükelçisi olan Burns, Kasım 2021’de Moskova’ya giderek Kremlin yetkilileriyle yüz yüze, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefonda görüşmüş, Biden’ın Putin’e “Ukrayna’yı işgal ederseniz, devasa sonuçlar dayatacağız” dediği mektubunu yetkililere iletmişti.

Rusya aykırısı ‘taktik nükleer silah’ propagandasını yayanlardan

‘Putin’in taktik nükleer silah kullanma tehditlerine karşı tetikte olunması gerektiği’ söylemini yayan isimlerden biri olan CIA Direktörü, eylül sonunda CBS News’den Norah O’Donnell’a verdiği röportajda, “Nelerin tehlikede olduğunu göz önüne alarak her türlü tehdidi ciddiye almalıyız. Ve biliyorsunuz, onun ve diğer üst düzey Rus liderlerin kullandığı retorik pervasız ve son derece sorumsuz” demişti.

‘Rusya’nın nükleer silah kullanacağına dair rastgele bir somut ispat yok’ itirafı

Ama aynı zamanda Burns, ‘ABD istihbarat teşkilatlarının Putin’in nükleer silah kullanmaya yaklaştığına dair herhangi bir somut kanıt görmediğini’ de söylemişti.

‘Sahada bu yönde hiçbir hazırlık görülmedi’

Post’un haberinde “Savaş boyunca durum böyleydi. Putin tehditler savururken, yetkililer, bunun Rusya’nın bu cins silahları savaş alanında kullanmak için gerekli teçhizat ve işçisi konuşlandırdığına dair işaretlere yansımadığını söylüyor” değerlendirmesi yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu