Ekonomi

ABD’li kanun yapıcılar Çinlilerin gayrimenkul alımlarını hedef alıyor

Ulusal güvenlik önlemlerini sıkılaştırmak amacıyla ABD Temsilcileri Demokrat Elissa Slotkin ve Cumhuriyetçi Blake Moore, Perşembe günü Çin ve güvenlik riski olarak görülen diğer uluslardan kuruluşlar tarafından yapılan gayrimenkul alımları üzerindeki hükümet incelemesinin kapsamını genişletmeyi amaçlayan bir yasa tasarısı sunacak.

Önerilen yasa tasarısı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yabancı Yatırım Komitesi’ne (CFIUS) ABD’deki gayrimenkul alımlarını gözden geçirmesi için daha fazla yetki verecektir.

Hazine tarafından yönetilen kurumlar arası bir komite olan CFIUS, halihazırda belirli yabancı yatırım işlemlerini değerlendirmektedir. Planlanan yasa tasarısı, komitenin yetki alanını, Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore’yi de içeren “endişe duyulan yabancı kuruluşlar” tarafından 100 dönüm veya daha fazla ya da değeri 1 milyon dolar veya üzerinde olan mülk alımlarını da kapsayacak şekilde genişletecek. Ayrıca, incelemeden kaçmak ve mevcut mülk varlıklarını incelemek için yapılandırılmış işlemlerin gözden geçirilmesine de izin verecektir.

Bu yasama çabası, 2018 yılında Kongre’nin CFIUS gözetimini önemli havaalanları, deniz limanları ve askeri tesisler gibi kritik altyapıların yakınındaki gayrimenkul işlemlerini de kapsayacak şekilde genişletmesinin ardından geldi. Mayıs ayında Hazine, bu inceleme kapsamındaki askeri alanların sayısının artırılmasını önermişti.

Bu girişim aynı zamanda, Temmuz ayında CFIUS incelemelerini özellikle ulusal güvenlik alanları, kritik altyapı ve tarım arazileri olmak üzere neredeyse tüm Çin alımlarını kapsayacak şekilde genişletmeye çalışan 15 Temsilciler Meclisi milletvekilinden oluşan bir grubun daha önceki çabalarına dayanıyor. ABD’li senatörler de benzer şekilde Amerikan tarım arazilerinin yabancıların mülkiyetine geçmesini kısıtlayacak yasaların çıkarılmasını savunuyor.

Son zamanlarda Çin vatandaşlarının mülk edinmesini kısıtlamaya yönelik eyalet düzeyindeki çabalara yanıt olarak yasal zorluklar ortaya çıkmıştır. Geçtiğimiz günlerde bir ABD temyiz mahkemesi, Florida’nın Çin vatandaşlarının eyalette ev ya da arazi satın almasına yönelik bir yasağı uygulamasını engelleyerek, yasa yürürlüğe girdiğinde satın alma işleminin ortasında yakalanan iki Çin vatandaşının lehine karar verdi. Aralarında Teksas, Louisiana ve Alabama’nın da bulunduğu diğer eyaletler de benzer önlemler almayı düşünüyor. Çin Dışişleri Bakanlığı bu yasaları eleştirerek piyasa ekonomisi ilkelerini ve uluslararası ticaret düzenlemelerini ihlal ettiklerini iddia etti.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz Ekim ayında Arkansas eyaleti, Çin’in sahibi olduğu küresel tohum üreticisi Syngenta’ya 160 dönümlük tarım arazisini iki yıl içinde elden çıkarma talimatı vermiş ve bu talimat şirket tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu