Teknoloji

Türkiye ve Ukrayna’dan ortak çalışma: KAAN jet uçak motorunda işbirliği olacak!

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, TAI’nin Ankara’daki tesislerinde. “Geleceğin Yüzyılı” Tanıtım programına katılan yabancı temsilciler ortada yer aldı. Olayın ardından bir açıklama yapan Büyükelçi Bodnar, şunları söyledi: “Türkiye, dünyanın önde gelen havacılık güçleri arasında yerini almıştır.”sözünü kullandı.

Türkiye-UKRAYNA ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ GELİŞİYOR

Türkiye ile Ukrayna arasında savunma sanayi iş birliğine dikkat çeken Büyükelçi Bodnar, AKINCI TİHA, ATAK-2 ve ANKA-3 projelerinde iş birliğine dikkat çekti. Ayrıca Bayraktar KIZILELMA projesinde Ukrayna ile motor konusunda iş birliği yapılıyor.

Büyükelçi, Milli Muharip Uçak KAAN projesinde de işbirliği yaptıklarını açıkladı. Defence Türk’ün edindiği bilgilere göre, söz konusu iş birliğinin kapsamı diğer projelerdeki işbirlikleriyle benzerlik gösteriyor. KAAN jet uçağının motoru için Ukrayna ile yapılan iş birliğinin detayları bilinmiyor.

27 OCAK’TA TAI’YE TESLİM EDİLDİ

ATAK-2 Programı kapsamında Ukrayna Motor Sich tarafından üretilen iki adet TV3-117VMA-SBM1V-01T Turboşaft Motoru 27 Ocak 2023 tarihinde TUSAŞ’a teslim edildi. motorları helikoptere bindirildi ve ardından ilk uçuş gerçekleştirildi.

Yine TUSAŞ tarafından yürütülen ANKA-3 delta kanatlı insansız hava aracı sisteminde ilk etapta Ukrayna’dan tedarik edilen motorlar kullanılacak. Bu kapsamda 7 tonluk sınıfta yer alacak ANKA-3’ün ilk etabında AI-322 veya muadili bir turbofan motor kullanılması düşünülüyor.

KIZILAY İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI

Baykar Teknoloji tarafından geliştirilen Bayraktar KIZILELMA’da Ukrayna menşeili Ivchenko Progress ve Motor Sich’in ortak ürettiği AI-25TLT ve AI-322F turbofan motorlarının kullanılması planlanıyor.

Farklı ihtiyaçlar için 3 farklı güç seti seçeneği bulunmaktadır: 1 adet AI-25TLT, AI-322F veya 2 adet AI-322F. KIZILELMA’ya motor tedariki konusunda geçtiğimiz dönemde Ukrayna ile anlaşma imzalanmıştı.

KAYNAK: DEFENCETÜRK, HABER7

haberkozluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu