Ekonomi

Toyota, test sorunları nedeniyle bazı modellerin sevkiyatını askıya aldı

Toyota Motor Corp (NYSE:TM), aralarında dizel motorların sertifikasyon testlerinde tespit edilen düzensizliklerle bilinen Hilux kamyon ve Land Cruiser 300 SUV’un da bulunduğu bir dizi araç modelinin sevkiyatının askıya alındığını duyurdu. Bu motorlar, otomotiv devinin bir yan kuruluşu olan Toyota Industries (OTC:TYIDF) tarafından geliştirildi.

Bir araştırma komitesi, üç dizel motor modeli için beygir gücü çıkışı testleri sırasında tutarsızlıkları ortaya çıkardı. Sorun, Hiace van, Fortuner SUV, Innova çok amaçlı araç ve Lexus markalı LX500D SUV dahil olmak üzere dünya çapında on farklı Toyota modelini etkiliyor.

Bu gelişme, satış açısından dünyanın en büyük otomobil üreticisi olarak bilinen Toyota’nın, küçük otomobillerde uzmanlaşmış bir yan kuruluş olan Daihatsu’daki hileli çarpışma güvenliği testleriyle ilgili diğer sorunlarla uğraşması sırasında ortaya çıktı.

Toyota Industries, 31 Mart 2023’te sona eren mali yılda sertifikasyon düzensizliği olan yaklaşık 84.000 motor sattığını bildirdi. Bir şirket sözcüsüne göre, Toyota Motor tarafından yıllar içinde satılan etkilenen araçların toplam sayısı hemen elde edilemedi.

Yapılan araştırmalar, beygir gücü çıkış testleri sırasında kullanılan elektronik kontrol ünitelerinin, gerçek motor üretimi sırasında kullanılanlardan farklı olduğunu ortaya çıkardı.

Açıklamanın ardından Toyota Industries hisseleri düştü ve %4 kayıpla kapandı. Buna karşılık Toyota Motor hisseleri %3,1 artışla kapandı. Rapor, satılan etkilenen motor sayısının daha önce belirtildiği gibi 840.000 değil yaklaşık 84.000 olduğunu açıklığa kavuşturmak için güncellendi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu