Haber

Popocatepetl Yanardağı havadan görüntülendi

– Popocatepetl Yanardağı havadan görüntülendi

MEKSİKA – Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda helikopterle inceleme yapan yetkililer, yanardağın kraterinin havadan görüntülerini yayınladı.

Meksika’da bulunan Popocatepetl Yanardağı’nın son günlerde artan faaliyetlerinin ardından Meksika Ulusal Sivil Koruma Uyumluluğu çalışanı, yanardağ üzerinde helikopterle araştırma uçuşu gerçekleştirdi. Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi Jeofizik Enstitüsünden uzmanların da katıldığı araştırma uçuşu sonucunda, son dönemde görülen yoğun aktiviteye rağmen yanardağın kraterinde önemli bir fiziksel değişimin olmadığı gözlemlendi. Havadan yapılan ölçümlere göre kraterin derinliğinin yaklaşık 160 ila 180 metre, çapının ise 390 ila 410 metre arasında olduğu belirlendi.

Volkanda 3 yeni patlama

Öte yandan Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi’nin yayınladığı son rapora göre Popocatepetl Volkanı’nda son 24 saatte 3 patlama daha meydana geldiği ve bu ayki patlama sayısının 57’ye çıktığı belirtildi. Son günlerde her gün patlamanın yaşandığı Popocatepetl Volkanı’nda faaliyetin orta yoğunlukta devam edeceği, çevrede yaşayan vatandaşları olası kül yağışı ve düşebilecek taşlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Volkana tırmandılar

Son zamanlarda, bir grup Meksikalı sosyal medya fenomeni yanardağın tepesine tırmandı ve kraterden görüntüler paylaştı. Bu kişilerin hayatlarını tehlikeye attığını kaydeden yetkililer, vatandaşlara kraterin 12 kilometrelik yarıçapından uzak durmaları tavsiyesini yineledi.

Öte yandan bir yılı aşkın süredir faaliyetlerinde artış görülen yanardağ, geçen yıl 113 kez püskürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu