Haber

Norveç’in özel donanımlı uçan ambulansı depremzedeler için uçtu

NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’nin uluslararası yardım talebine cevaben Norveç’in tahliye çalışmalarına ve yardımların taşınmasına destek olmak üzere C-130J Hercules nakliye uçağını Türkiye’ye gönderdiği belirtildi. .

28 HASTA TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Uçağın ilk tıbbi tahliye görevini 13 Şubat’ta gerçekleştirdiği ve 28 hastanın Adana Havalimanı üzerinden Ankara’daki hastanelere tahliye edildiği belirtildi.

Açıklamada, bunun Türk makamlarıyla yakın işbirliği içinde NATO’nun Avrupa-Atlantik Afet Müdahale Koordinasyon Merkezi (EADRCC) aracılığıyla koordine edildiği belirtildi.

ÖZEL DONANIMLI UÇAK

“Uçak ve tıbbi personeli, mağdurların etkilenen bölgelerden Türkiye’deki daha donanımlı tıbbi tesislere tahliye edilmesine ve acil yardımın taşınmasına yardımcı oluyor. Bu, Türkiye’nin en kötü etkilenen bölgelerindeki ilk müdahale ekipleri ve yardım kuruluşları üzerindeki baskıyı hafifletir. Norveç’in ‘uçan ambulansı’, Türkiye’nin uluslararası yardım talebine karşılık Hollanda ve İngiltere’nin sağladığı model uçakların yanında hizmet veriyor. Norveç, uluslararası tıbbi tahliye operasyonlarında geniş deneyime sahiptir. Son aylarda, özel donanımlı Norveç askeri uçakları, Ukrayna’daki savaş kurbanlarını Avrupa’daki hastanelere nakletmek için haftalık tıbbi tahliye uçuşları gerçekleştiriyor.”

haberkabaduz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu