Haber

Latin Amerika Ülkeleri İsrail’e Açılan Soykırım Davasında Alınan İhtiyati Tedbir Kararlarını Memnuniyetle Karşıladı

Latin Amerika ülkeleri, Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) İsrail’e karşı açılan “soykırım” davasında aldığı geçici tedbirlerden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Latin Amerika ülkeleri, Güney Afrika’nın açtığı soykırım davasında UAD’nin İsrail’in Gazze halkına yönelik öldürme, saldırı ve yıkımla ilgili her türlü eylemden kaçınması ve soykırımı önlemek için her türlü tedbiri alması yönündeki kararının ardından bir açıklama yaptı.

Brezilya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Brezilya hükümetinin, mahkemenin alacağı ihtiyati tedbir kararlarının Filistinlilerin haklarının korunmasının yanı sıra Gazze’ye acil insani yardım sağlanmasına da katkı sağlayacağına inandığı belirtildi. .

Meksika Dışişleri Bakanı Alicia Barcena, yaptığı açıklamada, UAD’nin aldığı kararın, başta kadın ve çocuklar olmak üzere çatışmaların ve can kayıplarının sona ermesi yönünde önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Şili Dışişleri Bakanı Alberto Van Klaveren Stork, “mahkemenin geçici tedbirlerinin acilen uygulanması” çağrısında bulundu ve ülkesinin uluslararası hukuka saygıyı savunacağını kaydetti.

Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil, yaptığı açıklamada, ülkesinin Filistin halkının lehine alınan karardan memnun olduğunu belirterek, Gazze’de derhal ateşkes çağrısında bulundu.

Bolivya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bolivya’nın kararı memnuniyetle karşıladığı ve uluslararası hukuka uyumu desteklediği belirtilerek, “İsrail’in daha fazla ölüme yol açmayı bırakması gerekiyor” denildi. İfadesi yer aldı.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, “İnsanlığın zaferi, İsrail’in yaptığı soykırımı durdurmalı. Talep edilen, her iki tarafın da rehinelerini serbest bırakması ve kapsamlı bir ateşkes yapılmasıdır.” Bir açıklama yaptı.

İsrail’e soykırım davası UAD’de açıldı

Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023’te İsrail’in 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail’e karşı UAD’de dava açtı.

Güney Afrika, Gazze’deki durumun aciliyeti nedeniyle UAD’den ihtiyati tedbir kararı almasını istemiş ve tedbir talebine ilişkin duruşmalar 11-12 Ocak’ta Lahey’deki Barış Sarayı’nda yapılmıştı.

Mahkeme, 26 Ocak’ta açıklanan tedbir kararlarında, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi’nin 2. maddesinde tanımlanan fiilleri önlemek için mümkün olan her türlü tedbiri alması, İsrail ordusunun Sözleşme’nin 2. maddesinde tanımlanan fiilleri işlemesini önlemek için acilen tedbir alması talimatını verdi. Soykırım Sözleşmesi ve Gazze’deki Filistinlilerin korunması. Gazze’de Filistinlilere soykırım çağrısı yapanların önlenmesi, engellenmesi ve cezalandırılması için gerekli tüm adımları atmak, Gazze’de Filistinlilerin karşı karşıya kaldığı olumsuz yaşam koşullarının ortadan kaldırılması için ihtiyaç duyulan temel hizmetlerin ve insani yardımların sağlanmasını sağlayacak acil ve etkili tedbirleri almak, Gazze’deki Filistinlilere Karşı Soykırım Sözleşmesi’ne uymak. Mahkemenin, imhanın önlenmesi ve hukuka aykırı olduğunu gösteren delillerin korunması için etkili tedbirler alması ve kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde alınan tüm tedbirlere ilişkin bir raporun Mahkemeye sunulması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu