İş

Kamu çalışanına zam için yapılan pazarlıkta işverenin teklifi açıklandı

Kamuda 700 bini aşkın işçinin fiyatlarına yapılacak zamların belirleneceği müzakerelerde, ikramiyenin ortada olduğu konularda kadro ve patron tarafı anlaşırken, tabanda pazarlıklarına devam ediyor. fiyat ve yüzde artışı.

Karayolları, Demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim tesisleri, kömür işletmeleri, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 bini aşkın işçiyi ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokol müzakerelerinde süreç devam ediyor. Eğitim, üniversiteler ve hastaneler.

İşçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetleri ile patronu temsilen Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Dairesi Kamu Patronları Sendikası (TÜHİS) yetkililerinin yaptığı görüşmelerde makul bir noktaya gelindi.

İkramiyenin de ortada olduğu konularda anlaşan taraflar, taban fiyat ve yüzde zam konusunda görüşmelerini sürdürüyor.

İşçi tarafının aylık brüt taban fiyatı 15 bin liraya çıkarma ısrarı sürerken, TÜHİS’in ilk teklifi 11 bin 500 lira seviyesinde oldu.

İşçi ve işverenler, müzakereler kapsamında kalan maddeleri görüşmek üzere bu hafta TÜHİS’in konut sahipliğinde yeniden bir araya gelecek.

İLK ALTI AY İÇİN YÜZDE 45 ARTIŞ TALEBİ

Toplantılarda, çalışanları temsilen TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in ortak talepleri arasında “Aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya çıkarılması ve ardından tüm ücretlere yüzde 15 sosyal yardım payı eklenmesi” yer alıyor.

Taban ücret artışı ve sosyal yardım payı da eklendikten sonra ilk altı ay için yüzde 45, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı ay için yüzde 5 ve enflasyon farkı talep ediliyor.

Ayrıca, belediye ve il özel yönetim şirketlerindekiler de dahil olmak üzere tüm kamu çalışanlarına ek ödeme talep edilmektedir.

MEMUR VE EMEKLİ MEMUR ARTIŞ MÜCADELELERİ 1 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK

Öte yandan yaklaşık 3,5 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memurun maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri ise Cumhurbaşkanlığı’nın prestijiyle başlayacak. 1 Ağustos.

Bu açıdan kamu çalışanlarını ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, kamu görevlileri toplu sözleşmeleri başta olmak üzere özel kollarda imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerinin belirlenmesi açısından da değerlidir. (EKONOMİ HİZMETİ)

karayazi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu