Haber

Irak, iklim değişikliği nedeniyle yılda 400 bin dönüm tarım arazisini kaybediyor

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Irak’ın iklim değişikliği nedeniyle yılda yaklaşık 400.000 dönüm tarım arazisini kaybettiğini duyurdu.

UNDP Irak Temsilcisi Auke Lootsma, Irak’ın yerel gazetelerinden Es-Sabah’a yaptığı açıklamada, ülkedeki sıcaklığın 2 ila 7 kat artmasıyla iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkeler arasında beşinci sırada yer aldığını söyledi. küresel rekor sıcaklık artışından daha hızlı. .

Lootsmai, Irak’ın iklim değişikliği nedeniyle yılda yaklaşık 400 bin dönüm tarım arazisini kaybettiğini belirterek, bataklıkların kuruması, arazi bozulması ve çölleşme gibi iklim değişikliklerinin Irak’ı Orta Doğu’da kum ve toz fırtınalarından en çok etkilenen ülkelerden biri haline getirdiğini kaydetti. .

Irak’ta 2020-2021 dönemindeki yağışlı mevsimin 40 yılın en kurak ikinci mevsimi olduğunu belirten BM Temsilcisi, Irak hükümetinin iklim değişikliğiyle başa çıkma, zorluklarıyla yüzleşme ve iklim değişikliğiyle mücadele kapasitesini geliştirme çabalarına dikkat çekti. uluslararası toplumla işbirliği içinde etkileriyle başa çıkmak.

Iraklı uzmanlar da ülkenin iklim sorunundan en fazla etkilenen eyaletler arasında yer aldığını ve son 20 yılda yüzde 4 oranında terk edildiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu