Ekonomi

HSA Enerji’den daha verimli N-Tipi güneş paneli yatırımı

Güneş paneli sektöründe öncü olan bu ürün ile 1 GW/ üretim kapasiteli tesislerinde gerçekleştireceği üretimle sektöre yüksek performanslı ve global kalitede ürünler sunmaya devam edeceğini kanıtlamıştır. Yıl.

Fabrikada üretim ilk çeyrekte başlıyor

HSA Power, 2022 yılı sonunda aynı kampüsteki ikinci üretim tesisini devreye alarak 2023 yılına 1 GW/Yıl üretim kapasitesiyle başladı. 14 aylık sürede kapasitesini 4 katına çıkaran HSA Power, makine değişikliklerini kendi bünyesinde tamamlayacak. 2024 yılının ilk çeyreğinde tam otomasyonlu tesislere geçerek Cam-Cam N-Tipi TOPCon güneş panellerinin üretimine başlayacak. Bu tarih itibarıyla güneş enerjisi santrallerinde yüksek verimli çözüm talebinin karşılanmasına yönelik önemli bir adım atılacak.

575W N-Tipi TOPCon ile daha yüksek verimlilik

HSA Enerji Pazarlama Müdürü Ecem Yak, panelin verim farklılıklarına ilişkin şunları söyledi: “Üretimleri 575W ile başlayıp önümüzdeki dönemlerde 590W’a ulaşacak olan Cam-Cam N-Tipi TOPCon Blue Pine Güneş Panelleri, panel verimine ulaşan yüksek panel verimliliği sunuyor. %22,8. 16BB TOPCon (Tünel Oksit Pasifleştirilmiş Kontak) hücreleri, yüksek elektron yakalama kapasitesi sayesinde daha az radyasyonda daha iyi performans göstererek %24,7 hücre verimliliği sağlar. “Bu paneller ilk yılda daha düşük LID etkisi sağlıyor ve yıllık %0,4 bozulma oranıyla 30 yıl sonunda %87,4 verimlilik garantisi veriyor ve uzun vadeli performans sağlıyor.”

HSA Enerji liderliğinde departmanda büyük adımlar

Ecem Yakin, yeni N-Tipi TOPCon güneş panellerine ilişkin pazar beklentilerine ilişkin şunları söyledi: “N-Tipi TOPCon Blue Pine Güneş Panelleri, yüksek çıkış gücü ve ayırt edici özellikleriyle küresel pazarda önemli bir rekabet avantajı sağlayacak. “Çift yüzeylilik oranının (arkadan yansıyan ışığın enerjiye oranı) artması, düşük sıcaklık katsayısı ve cam arka yüzey ile geliştirilmiş dayanıklılık, ürünün gelecekteki talebini ve büyüme hızını artıracak ve HSA Enerji’nin bu konudaki kararlılığını öne çıkarıyor.” Güneş paneli üretiminde liderlik ve kararlılık” dedi.

“TOPCon çok hızlı gelişen bir teknoloji”

Ayrıca N tipi hücre teknolojilerindeki çeşitlenmenin branştaki büyümeyi hızlandırdığını belirten Yakin, şöyle konuştu: “Daha önceki hücre teknolojisi geçişleri sadece birkaç yıl içinde gerçekleşmişti. TOPCon hücre kapasitesi, 2022 yılından itibaren küresel pazarda hızla artarak toplam N-Tipi hücre kapasitesinin %74’üne ulaşacak. TOPCon, mevcut PERC hatlarını yükseltmek için nispeten kolay ve düşük maliyetli bir seçenek sunan, hızla gelişen bir teknolojidir. 2025 yılına kadar yeni kapasite ilavelerinde lider konumda olan TOPCon hücreleri, küçük bir fiyat farkına rağmen yaklaşık %5 daha fazla yeterli LCOE sunmaktadır. “2022 yılında toplam güneş paneli sevkiyatının %6’sını oluşturan TOPCon güneş panellerinin pazar payının 2024 yılında %60’ın üzerine çıkması bekleniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu