Ekonomi

Çin piyasaları zorunlu karşılıkların azaltılmasıyla yükseldi

Çin piyasaları, ülke merkez bankasının bankalara yönelik zorunlu karşılık oranlarını düşürmesi ve ek destek önlemleri potansiyeli sinyali vermesinin ardından bir toparlanma yaşadı. Bu hamle, düşük performans gösteren ekonomi ve başta emlak olmak üzere düzenleyici kaygılar nedeniyle Çin hisse senetlerinden ayrılan yatırımcılara bir miktar rahatlama sağladı.

Şanghay ve Shenzhen Borsalarda işlem gören en büyük şirketlerin takip edildiği CSI300 endeksi yüzde 1’den fazla artış göstererek yılbaşından bugüne kayıplarını yaklaşık yüzde 3’e düşürdü. Son satışlara rağmen bu hafta bazı taktiksel alımlar ve kısa kapanışlar gözlendi.

Yatırımcılar artık dikkatlerini Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika toplantısına çeviriyor; burada ECB Lideri Christine Lagarde’ın olası faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin soruları yanıtlaması bekleniyor. ECB’nin Aralık ayı toplantı tutanakları, piyasanın faiz indirimi beklentilerinin gerilediğine işaret etti. Şu anda piyasalar Nisan ayı başlarında bir faiz indirimi bekliyor ancak son haftalarda beklentileri değişiyor.

Euro, ECB toplantısı öncesinde 1,0879$ seviyesinde sabit kaldı. Yatırımcılar ayrıca birçok büyük şirketin kazanç raporlarını da sabırsızlıkla bekliyor. Lüks mallar grubu LVMH, Çinli rakibi Richemont’un güçlü satış rakamlarının ardından kazançlarını açıklayacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Netflix’in NASDAQ:NFLX hisseleri, önemli abone büyümesi nedeniyle %11 arttı. IBM’in NYSE’deki hisseleri: IBM, şirketin analistlerin varsayımlarını aşabilecek faydalar öngörmesinin ardından mesai sonrası işlemlerde %8’den fazla arttı. Buna karşılık Tesla’nın NASDAQ:TSLA’daki hisseleri, kazançların beklentileri karşılamamasının ardından %6 düştü.

Perşembe günkü ABD GSYİH verileri ve Intel’in NASDAQ:INTC’de yayınlanması (NASDAQ: INTC ) ve NYSE:V’deki Visa dahil olmak üzere çeşitli şirketlerin kazanç raporlarıyla yoğun bir gün olması bekleniyor. T-Mobile, American Airlines ve NASDAQ:AAL ve Dow Inc (NYSE:DOW) DOW) gibi diğer şirketlerin de mali sonuçlarını açıklaması planlanıyor.

Perşembe günü izlenecek önemli ekonomik veriler arasında, Almanya’daki iş ortamının bir göstergesi olan ve ekonominin sağlığı hakkında fikir veren Alman IFO anketi yer alıyor. Bu gelişmelerle birlikte piyasalar, yatırımcı duyarlılığını etkileyebilecek önemli ekonomik ve kurumsal haberlerle dolu bir güne hazırlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu