Yaşam

Atom Bombasının Patlamasını Çarpıcı Şekilde Görselleştiren Anime Sahnesi: Yazarın Kendi Gerçek Hikayesinden Uyarlanmıştır!

Daha vizyona girmeden vizyona girmeyen Oppenheimer sinemasının vizyona girmesi ve gündemin ortasına oturmak,Atom bombasının tüm etkilerini yeniden hatırlamamızı ve hissetmemizi sağladı.

Son zamanlarda 1983 yapımı Barefoot Gen adlı anime gündeme geldi. Hiroşima’ya atılan bombayı anlatan çizgi film, atom bombasının patladığı ançok çarpıcı bir biçimde gösterdi.

Hiroşima’ya atılan atom bombası, animelerde “gerçeküstü” olarak izlemek isteyeceğimiz türden bir felaketti ama her şey o kadar gerçekti ki.

Hassas İçerik

ABD’nin 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Hiroşima kentine attığı bomba şehrin %70’ini yok etti. 13 bin ton atom bombası;Sanki bütün dünyayı cehenneme çevirmişti.

Hassas İçerik

Toplamda 140.000 kişinin ölümü ve bir şehrin yıkılmasıyla sonuçlanan bu olayın etkileri elbette devam etti. her şeyi kaybetmek sadece travması olan insanlarBaşa çıkması gereken bir sorun daha vardı, radyoaktif etkiler nedeniyle neredeyse hal değiştiriyorlardı ve bombanın sonuçları yıllarca devam etti.

Barefoot Gen adlı etkileyici animenin konusu ve sahneleri olayları bir bütün olarak gözler önüne seriyor. (Bombanın atıldığı sahneyi 2. dakikadan itibaren izleyebilirsiniz.)

Barefoot Gen aslında bir mangaya ve onun yazarına dayanmaktadır. olayları gerçekten yaşamış 6 yaşında bir erkek çocuk. Keiji Nakazawa isimli bu çocuk bir yıldır felaketi yazıp 10 ciltlik bir mangaya dönüştürüyor. 1983 yılında anime haline getirilerek tüm dünyanın beğenisine sunulmuştur.

anime; bombanın etkisi, can kaybı ve müteakip radyoaktif serpinti nedeniyle İnsanların yaşadıklarını çarpıcı bir şekilde aktarıyor. Hatta animenin mangası “Yalınayak Gen” adıyla 4 cilt halinde Türkçe’ye çevrilmiştir.

Animede atom bombasının patladığı an ve insanların içinde bulunduğu durum tüyler ürpertici bir şekilde işleniyor:

Özellikle atom bombasının patladığı sahne yeniden gündeme gelince Twitter’dan yorumlar yağdı:

Kaynaklar: Zinn Education Project, The Daily Beast

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu